DOC

Water Council appointments by Region

By Eddie Knight,2014-01-05 04:41
7 views 0
Water Council appointments by Region ...

    Water Council appointments by Region:

Altamaha

    Name City County

    Mike Polski Cochran Bleckley

    Brinson Lanier Metter Candler

    Cleve Edenfield Swainsboro Emanuel Gary Bell Claxton Evans

    James Mark Burns Tarrytown Montgomery James E. Strickland Glennville Tattnall Sue Sammons Lumber City Telfair Dent L. Temples Lyons Toombs

    Lindsay Thomas Screven Wayne

    Edward S. Jeffords Jesup Wayne Larry Windham Glenwood Wheeler

    Guy Rex Bullock Pitts Wilcox

    William G. Tomberlin Abbeville Wilcox Greg Wolff Metter Candler

    Doug Sharp Jesup Wayne

    Jim Free Swainsboro Emanuel

    Russ Yeomans Swainsboro Emanuel Michael Williams Cochran Bleckley Buddy Pittman Eastman Dodge

    Randy Giddens Eastman Dodge

    Dan McCranie Eastman Dodge

    Steve Meeks Kite Johnson

    John Roller Mount Vernon Montgomery Phillip Jennings Soperton Treutlen Len Hauss Jesup Wayne

    Alternate Paul Stavriotis Glennville Tattnall

    Alternate Randy Branch Baxley Appling

    Alternate Gerald DeWitt Jesup Wayne

    Ex-Officio Rep. Greg Morris

    Ex-Officio Sen. Tommie Williams

Coastal Georgia

    Name City County

    Michael J. Melton Richmond Hill Bryan John F. Godbee Brooklet Bulloch Roger A. Weaver St Marys Camden Horace Waller Bloomingdale Chatham Larry M. Stuber Savannah Chatham Randal Morris Brunswick Glynn

    Don Hogan Brunswick Glynn

    Bryan Thompson Brunswick Glynn

    James Thomas Hinesville Liberty

John McIver Riceboro Liberty

    Thomas J. Ratcliffe Hinesville Liberty

    Marky Waters Ludowici Long

    Frank E. Field Darien McIntosh

    Fred Blitch Statesboro Bulloch

    Benjamin Thompson Statesboro Bulloch

    Dennis Baxter Bloomingdale Chatham

    Reginald Loper Springfield Effingham

    Michelle Liotta Rincon Effingham

    Tony Sammons St. Simons Glynn

    Rick Gardner Pembroke Bryan

    Billy Hatcher Savannah Chatham

    Keith Post St. Marys Camden

    Chris Blocker Port Wentworth Chatham

    Mark Smith Savannah Chatham

    Kay Cantrell St. Simons Glynn

    Alternate Phil Odom Hinesville Liberty

    Alternate Duane Harris St. Simons Glynn

    Alternate William Guthrie Savannah Chatham

    Ex-Officio Rep. Cecily Hill

    Ex-Officio Sen. Eric Johnson

    Coosa-North Georgia

    Name City County

    Sherry Loudermilk Epworth Fannin Jerry Jennings Rome Floyd

    David Westmoreland Ellijay Gilmer Sam Payne Calhoun Gordon Todd Pealock Clarkesville Habersham Gerald R. Dunham Cornelia Habersham Jimmy Petty Chatsworth Murray Richard H Martin Cedartown Polk Frank M. Riley Hiawassee Towns Lamar Parris Blairsville Union David Ashburn LaFayette Walker Tom O'Bryant Cleveland White David Pennington Dalton Whitfield Stephen Gray Clarkesville Habersham Mike Berg Dawsonville Dawson Irwin Bagwell Rome Floyd Kelly Cornwell Fairmount Gordon James Cope Dalton Whitfield Charlie Bethel Dalton Whitfield Tim Bowden Dahlonega Lumpkin William Mercier Blue Ridge Fannin John Bennett Rome Floyd

Kenneth Beasely Dahlonega Lumpkin

    Pat Gober Dawsonville Dawson

    Doug Anderton Lookout Mountain Dade

    Alternate Keith Coffee Ringgold Catoosa Alternate Haynes Johnson Jasper Pickens Alternate Susan Mayfield Rome Floyd Ex-Officio Rep. Katie Dempsey Ex-Officio Sen. Chip Pearson

     Lower Flint Name City County

    T.E. Moye Newton Baker

    Mike Newberry Arlington Calhoun

    Rick Moss Doerun Colquitt

    Dean Burke Bainbridge Decatur

    James S. Singletary Blakely Early

    Jerry Lee Cairo Grady

    Gary Ledden Leesburg Lee

    Howard Small Colquitt Miller

    John Bailey Donalsonville Seminole

    Josh Herring Boston Thomas

    Steve Sykes Thomasville Thomas

    Jimmy Champion Sylvester Worth

    Bill Yearta Sylvester Worth

    Terry Clark Moultrie Colquitt

    John Bridges Brinson Decatur

    Greg Murray Bainbridge Decatur

    Richard Royal Camilla Mitchell

    John Heath Dawson Terrell

    Jim Quinn Leesburg Lee

    Jerry Chapman Colquitt Miller

    Will Vereen Moultrie Colquitt

    Jimmy Webb Leary Calhoun

    Hal Haddock Damascus Early

    Chris Hobby Bainbridge Decatur

    Chuck Lingle Albany Dougherty

    Alternate Doyle Medders Sylvester Worth Alternate Harold R. Hudgens, Jr. Albany Dougherty Alternate George McIntosh Dawson Terrell Ex-Officio Rep. Gerald Greene

    Ex-Officio Sen. John Bulloch

Middle Chattahoochee

    Name City County

    James Knight Whitesburg Carroll

    Matt Windom Bowdon Carroll

    Larry F. Dillard Cusseta Chattahoochee Walter Rosso Cusseta Chattahoochee Kenneth Penuel Fort Gaines Clay Paul Chappell Pine Mountain Harris Denney Rogers Ephesus Heard

    Steven R Davis Columbus Muscogee Gordon Moss Columbus Muscogee Larry Clark Georgetown Quitman Jimmy Bradley Cuthbert Randolph Brad Yates Franklin Heard

    James Woods West Point Troup Aaron McWhorter Whitesburg Carroll Randy Simpkins Carrollton Carroll Alan Bell Bremen Haralson

    Joseph Griffith Buchanan Haralson Gardiner Garrard Columbus Muscogee Jeff Lukken LaGrange Troup

    Robert York Bowden Carroll

    Philip Eidson Tallapoosa Haralson Thomas Ellis Tallapoosa Haralson Harry Lange Cataula Harris

    Robert Watkins Hamilton Harris Jeffrey Brown LaGrange Troup Alternate William C. GregoryLaGrange Troup

    Alternate Jimmy Thompson Shellman Randolph

    Alternate Don Watson LaGrange Troup

    Ex-Officio Rep. Bob Hanner

    Ex-Officio Sen. Bill Heath

     Middle Ocmulgee

    Name City County

    Thomas Wicker Macon Bibb

    Elmo A. Richardson Macon Bibb Robert L. Dickey Musella Crawford Russell R. Adams Warner Robins Houston Jason Briley Gray Jones

    William R. Lazenby Gray Jones Eva Turpin Persons Forsyth Monroe Bobby Hamby Porterdale Newton Ben Copeland, Jr. Fort Valley Peach Tony Bass Fort Valley Peach

    Jerry D. Davis Hawkinsville Pulaski John Bembry Hawkinsville Pulaski Jay Matthews Barnesville Lamar Harvey Norris Flovilla Butts Tony Rojas Macon Bibb

Charles Harris Musella Crawford

    Barry Peters Forsyth Monroe

    Lawrence McSwain Covington Newton

    Van Whaller Jackson Butts

    Hal Newberry Macon Bibb

    Keith Dalton Covington Newton

    Paul Leath Macon Bibb

    Blair Cleveland Macon Bibb

    Terry Scarborough Warner Robins Houston

    Jim Hamm Smarr Monroe

    Alternate Robert Ray Fort Valley Peach Alternate William Whitten Monticello Jasper Alternate Richard Haddock Macon Bibb Ex-Officio Rep. David Knight Ex-Officio Sen. Ross Tolleson Savannah-Upper Ogeechee

    Name City County

    R. Lee Webster Waynesboro Burke

    Jerry Boling Homer Banks

    Larry Guest Elberton Elbert

    Barry W. Cronic Canon Franklin

    Thomas C. Jordan Louisville Jefferson

    Toye Hill Lincolnton Lincoln

    Robert Jenkins Millen Jenkins

    Charles G. Newton Thomson McDuffie

    Larry S. Walker Lakemont Rabun

    Phil Sanders Stephens Oglethorpe

    Ron Cross Evans Columbia

    Donald E. Dye Toccoa Stephens

    Chris McCorkle Warrenton Warren

    Charles Cawthon Lavonia Franklin

    Tenia Workman Hartwell Hart

    Bruce Azevedo Colbert Madison

    Eddie Madden Elberton Elbert

    Braye Boardman Augusta Richmond

    Deke Copenhaver Augusta Richmond

    Tim McGill Martinez Columbia

    Scott MacGregor Augusta Richmond

    Tom Wiedmeyer Augusta Richmond

    Stan Shepphard Sylvania Screven

    James Newsome Warren Warrenton

    Mike Eskew Washington Wilkes

    Alternate Pat Goodwin Evans Columbia Alternate Patrick D. Goran Hartwell Hart Alternate Dan Fowler Wrens Jefferson

    Ex-Officio Rep. Tom McCall Ex-Officio Sen. Ralph Hudgens Suwannee-Satilla

    Name City County

    Linda Tanner Pearson Atkinson

    Eugene Dyal Alma Bacon

    Michael E. Edgy Waynesville Brantley

    Doyle Weltzbarker Quitman Brooks

    Alva Joseph Hopkins Folkston Charlton

    Miles A. Stone Fargo Clinch

    Carroll Coarsey Brookfield Tift

    Donald H. McCallum Wray Irwin

    Darvin Eason Lenox Cook

    Scott Downing Fitzgerald Ben Hill

    Joe Lewis Tifton Tift

    Jim Hedges Ashburn Turner

    James R. Willis Waycross Ware

    Hanson Carter Nashville Berrien

    Gordon Rogers Waynesville Brantley

    Grady Thompson Tifton Tift

    R.R. Rusty McCall Valdosta Lowndes

    William L. Brim Tifton Tift

    Dan Raines Ashburn Turner

    Earl Brice Douglas Coffee

    Greg Evans Douglas Coffee

    Jackie Wilson Douglas Coffee

    Wesley Langdale Valdosta Lowndes

    Ben Copeland Lakeland Lanier

    Scotty Raines Sycamore Turner

    Alternate Frank Sisk Blackshear Pierce Alternate Don Johnson Nicholls Coffee Alternate Joseph Boyett Waycross Ware Ex-Officio Rep. Jay Shaw Ex-Officio Sen. Greg Goggins

Upper Flint

    Name City County

    Charles M. Leger Cordele Crisp

    William Culpepper Cordele Crisp

    Eddie Freeman Griffin Spalding

    Donald G. Chase Oglethorpe Macon

    Gary Powell Buena Vista Marion

    Robert Purvis Woodbury Meriwether

    Thomas R. Burnsed Meansville Pike

    James G. Barineau Ellaville Schley

Mike Beres Zebulon Pike

    Jim Reid Americus Sumter

    Clifford J. Arnett Talbotton Talbot Gene Brunson Reynolds Taylor

    Hays Arnold Thomaston Upson

    Beth English Vienna Dooly

    Benjamin Wood Cordele Crisp

    Terrell Hudson Unadilla Dooly

    Randall Starling Oglethorpe Macon Charles Rucks Brooks Spalding Harold Fallin Thomaston Upson

    Michael Bowens Vienna Dooly

    William Sawyer Oglethorpe Macon Frank Keller Greenville Meriwether Dick Morrow Griffin Spalding

    Mike Donnelly Americus Sumter

    Raines Jordon Talbotton Talbot Alternate Lamar Perlis Cordele Crisp

    Alternate Jack Holbrook Preston Webster

    Alternate Brant Keller Griffin Spalding

    Ex-Officio Rep. Lynmore James

    Ex-Officio Sen. George Hooks

     Upper Oconee

    Name City County

    Patricia Graham Braselton Barrow Drew Marczak Athens Clarke

    W. Rabun Neal Greensboro Greene Hunter Bicknell Jefferson Jackson Danny Hogan Dexter Laurens

    Jennifer Davis Dublin Laurens Patrick H. Hardy, Sr. Madison Morgan Richard McSpadden Bogart Oconee Melvin Davis Watkinsville Oconee Vincent Ciampa Eatonton Putnam

    Richard Bentley Milledgeville Baldwin Allen Hodges Sandersville Washington Dennis W. Holder Irwinton Wilkinson David Bennett Milledgeville Baldwin Roger Folson Dublin Laurens

    Benji Tarbutton Sandersville Washington Charles Jordan Sandersville Washington Jimmy Andrews Sandersville Washington Kevin Little Monroe Walton

    Bill Ross Statham Barrow

    Charles Armentrout Athens Clarke

Dana Heil Athens Clarke

    Linda Gantt Watkinsville Oconee

    Alan Foster Eatonton Putnam

    Greg Thompson Monroe Walton

    Alternate Larry J. Eley White Plains Greene

    Alternate David Allen Athens Clarke

    Alternate Stuart Cofer Watkinsville Oconee

    Ex-Officio Rep. Terry England Ex-Officio Sen. Bill Cowsert

    # # #

Report this document

For any questions or suggestions please email
cust-service@docsford.com