DOC

Mis on GPRS

By Erin Hughes,2014-12-29 18:58
122 views 0
Mis on GPRS

    Kuidas GPRS toimib

    Andmed on saadud: http://www.hot.ee/timo99/gprs/gprs.html

GPRS’ i kasutab andmeedastust infopakettidena.

Mobiiltelefon saab GGSN’- ilt ajutise IP-aadressi.

    ; See tagab, et andmed ka õigesse adressaat-mobiiltelefonini jõuavad. See IP-

    aadress, mis telefonile omistatakse, on nn. privaataadress ja see transleeritakse

    (NAT- Network Address Translation) väliste võrkude jaoks.

    o Tulevikus saab eraldi tellides võimalikuks ka avaliku ja fikseeritud IP-

    aadressi omistamine.

GPRS toetab esialgu igal sagedusel 4 kanalit (max oleks 8).

    GSM puhul tähendas üks kõne (või üks GSM Data ühendus) ühte hõivatud kanalit. GPRS võimaldab rohkem kanaleid hõivata, seetõttu saavutataksegi suurem andmeedastuskiirus.

    ; Kanalite paremaks ära kasutamiseks on 4 erinevat kodeerimisviisi:

    o vastavalt CS-1 9,05; CS-2 13,4; CS-3 15,6 ja CS-4 21,4 kbps ühe

    kõnekanali kohta

    o Esialgu toetavad võrgud vaid kahte esimest kodeerimisskeemi.

GPRS-i teoreetiline maksimumkiirus 8 kanalit * CS-4 = 171,2 kbps

    Telefonid: GPRS vajab kasutamiseks uusi telefone, mis jagatakse toetatud

    kommunikatsiooniliikide järgi kolmeks:1) A-klass, toetab samaaegselt nii pakett- kui ka kanalkommutatsiooni (saab korraga nii andmeid edastada kui rääkida).2) B-klass, toetab pakett- ja kanalkommutatsiooni aga mitte üheaegselt, jälgib aga mõlemaid kanaleid (saab andmeedastuse katkestada sissetulevale kõnele vastamiseks).3) C-klass, toetab kas pakett- või kanalkommutatsiooni, ja ka jälgib ainult oma toetatud kanaleid. Hetkel on kõik teadaolevad terminalid B-klassi seadmed. Juhul kui inimene soovib kasutada vaid WAP’-i, siis piisab talle vaid WAP’toega GPRS telefonist. Veel

    kasutatakse GPRS mobiiltelefonide juures taolisi numbrikombinatsioone: 2+1, 3+1, 4+2 jms st nimelt suurem number tähistab seda, kui mitu kanalit on telefon võimeline allalaadimiseks hõivama, väiksem aga võimet hõivata kanaleid üles laadimiseks. 3+1 telefon suudab seega alla laadida infot kolmel kanalil ja üles saata ühel kanalil. Arvutid: Kasutamaks Interneti teenuseid nagu e-mail ja WWW, on lisaks GPRS telefonile vaja ka pihuarvutit või personaalarvutit. GPRS ei eelda arvutilt või PDA-lt (Personal Digital Assistant- lihtsalt öeldes pihuarvuti) midagi murrangulist ja uut - arvuti jaoks paistab ühendus tavalise modemiühendusena ja GPRS telefon tavalise modemina. Põhimõtteliselt saab GPRS-i kasutada iga arvuti või PDA-ga, mida on võimalik telefoniga ühendada kas üle infrapuna liidese või kaabliga. Ühendusi saab luua ainult GPRS telefoni poolt, ning ainult välise arvutivõrguga. Kahe telefoni vahel GPRS ühenduse loomine ei ole võimalik.

    GPRS ja GSM

    Praegune GSM-võrk võimaldab heli edastada üsna talutava kvaliteediga, aga andmeside on väga kehva kiirusega. Tavalise telefoniliiniga ühendatud modemi kiirus on 33-49 kb/s, GSM-telefoni kaudu on kiirus aga alati 9,6 kb/s st 3-4 korda väiksem. Kui siia lisada veel ~10 korda kallim minutihind, saame aru, miks GSM-datakõned populaarsed pole.

    Probleemiks on ka see, et maksame aja eest, mil me ühendust tegelikult ei vaja (info lugemine). Pidevalt ühendust katkestada ka ei taha, selle taasloomine on liiga aeglane ja tüütu.

    GPRS lahendab paljud probleemid. Esiteks kasutab GPRS-telefon korraga mitut kanalit, saades sõltuvalt mudelist kiiruseks 30-40 kb/s, mis on võrdne kodukasutaja tavamodemiga. Teiseks ei maksustata GPRS-i puhul mitte ühenduse aega, vaid

    andmemahtu. Kuigi esmapilgul harjumatu, on see ilmselt mõistlikum viis ja toob ehk tuule tiibadesse ka poolenisti varjusurmas olevale WAP-teenusele, mille tänane põhihäda oligi ajakasutusel baseeruv hinnakujundus - lood ühenduse, vaatad ära, mis vaja ja katkestad kiiresti ühenduse. GPRS-i puhul ei maksa ühendus, vaid selle kasutamine - st iga ekraanitäie andmete saamine. Infot võib vabalt (ja tasuta) lugeda ning seejärel järgmise viite peale minna.

    Näide: GPRS seadistamine

    Nokia 6310 ja 6310i Bluetooth ühendus Windows XP-ga GPRSi kasutamiseks. http://www.radiolinja.ee/erakliendile/teenused/gprs_telefon.asp?telefon=seadistus_6310

    Gprs lisa seadmed arvutile

    Compact Flash mälukaardi tüüpi GSM mooduliga.

    Mooduli saab ühendada pihuarvutiga, milles on vaba CF pesa või kasutades kaasas olevat PC adapterit, ühendada sülearvutiga.

    EMT GPRS andmeside kanal tagab kvaliteetse ja kiire andmeside.

    Lisaks on kaasas ka tarkvara, nii et saab muuta oma pihuarvuti rääkivaks mobiiltelefoniks.

    Taivani firma Salomon Technology lasi välja maailma esimese GPRS modemi, mis kasutab USB pistikut.

    Toode on valmistatud Motorola i.250 Innovative Convergence platvormile ja võimaldab maksimaalset andmeedastuskiirust kuni 64 Kpbs. Esialgu töötab uus modem MS Windows 98 SE/ME/2000 platvormidel. Keskmiseks kuu toodanguks plaanitakse 4000 kuni 5000 modemit.

    Ka teised tootjad (Nokia, BenQ jne) omavad oma tootenimistus GPRS modemeid, kuid need kõik kasutavad PCMCIA-d.

null

Report this document

For any questions or suggestions please email
cust-service@docsford.com