DOC

Kandideerimise taotlusvormil, mis on toodud Kultuuriministeeriumi

By Dorothy Wood,2014-12-29 18:27
104 views 0
Kandideerimise taotlusvormil, mis on toodud Kultuuriministeeriumi

    MUUSEUMIROTI AUHIND

    KANDIDEERIMISTAOTLUS

1. Muuseumi nimi:

    NUKU muuseum

2. Asukoht ja lahtiolekuajad:

    Aadress: Nunne tn 8, 10133 Tallinn (sissepääs Lai tn 1), www.nuku.ee

    Avatud TP 1019 (sissepääs ja piletimüük kuni 18.00), avatud ka riiklikel pühadel

3. Meeskond:

    Idee autor ja muuseumi loomise juht: Meelis Pai (direktor)

    Ekspositsiooni koostajad: Anna-Liisa Õispuu (direktori asetäitja loomingulisel alal),

    Kati Kuusemets (kirjandustoimetaja)

    Ekspositsiooni kujundaja: Kalju Kivi (kunstnik)

    Sisekujundajad: Liis Lindvere, Raili Paling, Margit Argus (KOKO arhitektid)

    IT-lahendused: Madis Raidaru, Robert Sälg, Riho Grossberg, Alo Raidaru, Rain Hertmann

4. Annotatsioon:

    NUKU muuseum avati 7. märtsil 2010, pärast Eesti Nuku- ja Noorsooteatri (end. Eesti Riikliku Nukuteatri) aastakümnetepikkusi unistusi oma muuseumist, kuhu välja panna sajad ladudes rippuvad teatrinukud. Muuseum ehitati koostöös Muuseumiehituse Sihtasutuse ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega.

    Muuseumi eesmärgiks on läbi kaasaegsete väljapanekute ja tehniliste lahenduste tutvustada nukuteatrit selle kõikides aspektides. Muuseum on osa Nukukunsti keskusest, kuhu kuuluvad veel Eesti Nuku- ja Noorsooteater ning teaduskeskus nukukunstialase raamatukogu ja videoteegiga. Seega pole muuseumi suunatud ainult lastele, vaid ka täiskasvanud kultuurihuvilistele, õppuritele, teatriprofessionaalidele ja nukukunstispetsialistidele nii Eestist kui välismaalt. Kompleksis, mis on koondunud ühisnime NUKU alla, asub veel ka rahvusvahelise nukuteatrite ühenduse UNIMA Eesti keskus.

*

    Teatrimaja ja muuseumihoone on omavahel ühendatud maa-aluse tunneli kaudu, kust muuseumisse liikudes ja selle labürintlikus sisemuses seigeldes avanevad külastajatele nukukunstisaladused, mis olid suuremale avalikkusele seni peidetud või raskesti ligipääsetavad.

Ekspositsioon algab vanade teatriplakatite näitusega, mis annab ülevaate plakatikujunduse

    arengust Nõukogude ajast tänapäevani. Samas on väljas ka kostüüminäited Nuku- ja

    Noorsooteatri eripalgelisest kostüümikogust. See kõik asub otse suure pöördlava ja 600-kohalise saal all, nii et muuseumikülastajatel on võimalik uudistada ka ruumi, kus etenduste korral asub orkester või grimmimeeskond. Klaaspõranda all on näha keskaegsed müürid teatraalsete aaretega

    ning sealsamas asub ka soovide kaev, kuhu visatud münt viib täide muuseumikülastaja salasoovi.

Järgmiseks üllatuseks on Tähtede Võlv vanasse paekivist võlvialusesse ehitatud imetabane

    pildimasin videoekraani ja 160 värvilise nupuga, millele vajutades esitlevad end rollikatkendite, intervjuude ja fotomontaažide kaudu Nukuteatris aegade jooksul töötanud näitlejad, kunstnikud, lavastajad ja tuntumad lavategelased. Legendaarsete nukuteatritegijate kõrval on sellest suures videoarhiivist võimalik avastada ka selliseid nimesid nagu Urmas Alender, Gunnar Graps, Urmas Ott, Arvo Pärt jt, kes kõik on kunagi nukulavastustesse oma panuse andnud. Nupumasin on kui tohutu suur videoarhiiv, mis on lihtsalt uuritav kõikidele külastajatele ja mis täieneb pidevalt.

    Edasi kulgeb külastaja tee muuseumi järgmisele korrusele, kus esimeseks ruumiks on Nukuteatri asutaja Ferdinand Veike kambrike tema tähtsaimate nukkude, dokumentide ja fotodega.

    Kambrikese naabruses on eraldi vitriinid veel kolmel eriti olulisel Nukuteatri esindajal Hendrik Toomperel, Helle Laasil ja Rein Aguril ning tõelise veteranina on eksponeeritud vanameister krokodill-havi, kellel lavastaaži läbi mitmete lavastuse pea 50 aastat.

Suurima nukuväljapanekuna on Eesti nukuteatri ajaloole pühendatud ruumidesse paigutatud

    rohkem kui 100 nukku nukulavastustest läbi aegade. Seal tervitavad huvilisi ka kõige vanemad teatrinukud, mis Eestis üldse säilinud väike marionettnukk Tiiu 1938. aastast, habras haldjas

    Kastelik 1944. aastast, Eesti esimene ja ainuke marionett-Buratino 1947. aastast ning tõmmu Aladin 1948. aastast. Nukud ümbritsevad kümmet infomahukat puutetundlikku infoekraani, millest moodustub nukuteatri ajalootelg esimestest Eestit külastanud rändnäitetruppidest kuni Eesti Nuku- ja Noorsooteatri tegemisteni tänapäeval. Ekraanidesse on sisestatud arvukalt ajaloomaterjale ja fotosid, mida kõike saab uurida neljas keeles (eesti, inglise, vene ja soome) ja

    kolmes eri raskusastmes (mudilased, koolilapsed, täiskasvanud).

    NUKU muuseumi ekspositsiooni loomisel oli põhieesmärgiks teha külastajale informatsiooni leidmine võimalikult huvitavaks, meelitamaks teda uute teadmisteni nukukunsti vallast. Selle saavutamiseks on muuseumis kasutusel üle kolmekümne iPhone’ist tuttaval multitouch-süsteemil

    põhinevat puutetundliku infoekraani. Ekraanides on uuendusliku lahendusena kasutusel

    unikaalne RQ-koodiga pilet, mis identifitseerib ja suunab külastajat vastavalt vanusele ja neljale erinevale keelevalikule. Viies suurimas ekraanis on põhjalikult uuritavad neli teemat: maailmas leiduvad nukutüübid, maailma nukukunsti ajalootelg, UNIMA Eesti nukuteatrid ning kõikide Eesti teatrite lavade entsüklopeedia (lavaplaanid, fotod, virtuaalsed ringkäigud lava taga jne).

Järgmised ruumid on eri teatrinukutüüpe esitlev tuba, kus läbipaistvates silindrites on näha

    siluett-, varju-, varras-, marionett-, käpik- ja tagantjuhitavad nukud. Iga silindri kõrval on taas infoekraanid, kust saab lugeda infot iga väljapandud nuku kohta ning mis kõige põnevam panna

    ekraanipuudutusega nukud liigutama ja õppida seeläbi tundma eri nukuliikide liikumisemehhanisme.

Kõrvalasuvas ajutiste näituste toas on välja pandud juba teine näitus pärast avamist esimene

    koosnes harrastus- ja poolprofessionaalsete nukuteatrite esindusnukkudest üle Eesti, teine näitus on pühendatud kauaaegse nukunäitleja Are Uderi 60. juubelile, esitledes tema rollide ja lavastuste nukke, fotosid, pille ja muid esemeid.

Sügaval keldris asub aga meelierutav paik närvikõdi armastavale muuseumikülastajale Õuduka-

    nimelisse hämarasse ruumi on kunstnik Kalju Kivi kujundanud näituse jubenukkudest, süngetest maskidest ja tumedatest dekoratsioonidest. Oma hirmudest tuleb külastajail üle olla ka muuseumi siseõues kõrguval klaassillal jalutades, sest muidu jääb kiikamata nukutöökodade akendesse ja

    nägemata, mida põnevat on pooleli nukumeistritel ja butafooril.

Lisaks võimalusele piiluda nukumeistrite töötubadesse asub muuseumi teisel korrusel E-

    postkontor, kus külastaja saab kujundada endast pildi mõne Nukuteatri lavategelasena, saata see e-kaardina oma e-postkasti, või tellida selle pildiga muuseumimeeneid.

NUKU muuseumi juurde kuulub ka Nunne tänaval vaateaknas asuv Auruteater, mis on tasuta

    vaadatav kõikidele linnakodanikele. Selles mehaanilises nukumaailmas elavad ja liiguvad tegelased auru jõul. Ekspositsioon kuulub teadusulme ja fantaasia alažanrisse nimega steampunk.

    Peened ja detailirohked muinasjutulised olendid draakoni, linnud, Kass-Kopteri ja

    maailmameredel igavesti seilava Lendava Hollandlase on valmistanud tunnustatud inglise steampunk-kunstnik Keith Newstead.

Lisaks ringkäigule muuseumis pakub NUKU muuseum võimalust osaleda nukumeisterdamise

    õpitubades, kus lapsed saavad juhendaja käe all valmistada endale erinevatest materjalidest varju-,

    näpu-, varras- ja marionettnukke ning vahvaid lavategelasi Klaabusid. Alates oktoobrist 2010 lükati käima ka programm „Muuseum ärkab ellu“, mille raames saab muuseumis

    nädalavahetuseti vaadata etteasteid Nuku- ja Noorsooteatri näitlejatelt, kus näitlejad kasutavad lühietendustes muuseumi väljapanekus olevaid nukke, pannes nad elama. Muuseum korraldab ka teemaüritusi ja kalendritähtpäevadega seotud muuseumipäevi, näiteks grimeeritud giidi

    juhtimisel toimunud Halloweeni-teemalised ekskursioonid pimendatud ja dekoreeritud muuseumiruumides 31. oktoobril.

    Põnevatest ruumidest ja uudsetest tehnoloogilistest võimalustest pungil interaktiivne nukumuuseum on kui suur andmebaas (nuku)teatrikunsti kohta Eestis. Avastamisrõõmu jätkub kindlasti rohkem kui üheks külastuskorraks!

Report this document

For any questions or suggestions please email
cust-service@docsford.com