DOC

East Texas WalkingRacking Horse Association

By Nicole Rose,2014-08-13 12:41
7 views 0
East Texas WalkingRacking Horse Association ...

The Marshall Lions Club th46 Annual Charity Horse Show ndrdFebruary 22 and 23, 2008

    Marshall, Texas

WH Amateur Specialty, N/C

    1. Hondo Texas Nancy Groover for Wink and Nancy Groover 2. Gen’s Merry Major – Laurie LaFontaine O/E

    3. A-Major Rebel Danyelle Woolridge for Dr. Martha Chapman 4. Judge Judy Bert Head for Wardell head

    5. He’s A Major Push – Dr Jim Speece for Dr Jim and Dodi Speece

    WH Park Pleasure Amateur Specialty, Canter 1. Rodney Dangerfield Landon Head for Wardell Head

    WH Trail Pleasure Amateur, Four and Under E/W 1. Bad News Brown Sugar Sheila Denny O/E

    2. Limelight Is Armed Kim Lewis for Rosalee Manning 3. No Small Change Sylvia Baker for Billy and Sylvia Baker 4. Feathers & Lace Abby Adair for Kim Carter

RH Country Pleasure E/W

    1. Fames’s Fame & Fortune – Mary Kirton O/E

    2. Hytone’s Raven – Sandy Scherer O/E

    3. Party Girl Teri Ross for Sandy Scherer

    4. Gins Honor Lennie Kidder O/E

    5. Strokers Shadow Dancing Brenna White for Ronnie Blakely

RH Country Pleasure E/W

    1. Carbon Powered Janet Sides O/E

WH Open Specialty

    1. A Perfect Game John Feltner Jr. for Steve and Trish Raley

WH Youth Trail Pleasure E/W N/C

    1. Bad News Fantastic Cash Nick Plafcan for Shelia Denny 2. Cash’s Country Girl – Hollis Anthony for Carol Anthony 3. ET’s Score – April Conner for Beverly Suttle 4. What’s Up Tiger Lily – Brenna White for Ronnie Blakely

    WH Amateur Lite Shod Specialty E/W N/C 1. It’s Up In Arms – Darden Gladney for Gladney Farms 2. Score’s Heartbreaker – Laurie LaFontaine O/E

    3. Jose’ Delight – Lorraine Rosbury O/E

    4. Widow Maker All Over Ginny Chapman O/E

    5. Flash of Gold Sandra Fritts O/E

WH Park Performance

    1. Cold Check Brandon Urad for Shiela Denny 2. President’s Wingate – Don Crum for David and Kathy Sutton 3. A Win Win Situation Stan Urad for Debi Freilander 4. Rita’s Limited Edition – John Feltner Jr. for Deborah Williams

    5. Sheeza Hy-Faluttin Lady Darcy Gallagher for Ann King

WH Amateur Canter

    1. Wired To Be Awesome Kim Lewis for Dr. Jim and Dodi Speece

Country Pleasure, E/W N/C

    1. Cash For Diamonds Lisa Weaver for Fred and Lisa Weaver 2. Copy’s Dark Stranger – Judy Balfay O/E

    3. Command’s Fair Lady – Mary Kirton for Ten-Tex Farms 4. She’s A Shady Lady – Debbie Nebel O/E

    5. Showboat’s Breeze – Sheila Denny for Elysee Powell

RH Speed E/W

    1. Speedy Gonzales Hayes Anthony for Aubra Anthony Family 2. Undertakers Cremator - David Sutton for David and Kathy Sutton

    3. Walking Tall Leanna Crump for Billy Baker

    4. Undertakers Widowmaker Billy Baker O/E

WH Youth Park Pleasure, E/W N/C

    1. The American President Michael Kirton for Jim Engel

WH Trail Pleasure, E/W Canter

    1. Threat’s Tall Tails – Nick Plafcan for Maddie Jones 2. Limelight Is Armed Kim Lewis for Rosealee Manning 3. Shocker’s Rio De Ord – Laura Pearson O/E

    WH Equitation, 17 Years and Younger, English 1. Hollis Anthony

    2. Brenna White

    3. Elysee Power

SSH Ladies E/W, N/C

    1. Hytone’s Raven – Sandy Scherer O/E

    2. Gator From Decatur Allan Daniels O/E

    3. Paint’s Copy Of Cotton – Dodi Speece for Dr Jim and Dodi Speece 4. Mr. Roscoe Kim Lewis for Sandra Tinley

    5. Promise Land Rose Nancy Linvingood O/E

WH Youth, 11 Years and Younger, N/C

    1. Vim & Vigor Nicolas Kirton for Jennifer Lassiter

WH Open Lite Shod, E/W Canter

    1. Widow Maker All Over Ginny Chapman O/E

    2. Shock N Awesome Marco Suarez for Dr. Jim and Dodi Speece 3. Jose Delight Lorraine Rosbury O/E

RH Flat Shod, English

    1. Tex Message Darden Gladney for Wink and Nancy Groover 2. Finals Mac Attack Teri Ross O/E

    3. Speedy Gonzales Hayes Anthony for Aubra Anthony Family 4. Dazzling Bad News Marco Suarez fo r Rosalee Manning

SSH Trail Pleasure E/W

    1.Paint’s Copy Of Cotton – Dodi Speece for Dr. Jim and Dodi Speece 2. Mr. Roscoe Kim Lewis for Sandra Tinley

    3. Jup Skywalker Lynna Stewart O/E

    4. Promise Land Rose Nancy Livingood O/E

    5. Alena’s Midnight Lady Lee – Virginia Bailey O/E

WH Amateur, Three Year Old N/C

    1. Maui Jim Brandon Urad for Margo Urad

    2. Bright Star Threat Sean Roberson O/E

WH Park Pleasure, Open E/W, Canter

    1. I’m Jeb Stewart – Don Crum for Kelly and Jennifer LeBlanc 2. Generator’s Masquerading – Stan Urad for Carl Lewis 3. A Star N Dixie Darcy Gallagher for Ann King

RH Youth E/W

    1. Speedy Gonzales Hollis Anthony for Aubra Anthony Family

    ETW/RHA Members, Amateur Owned/Trained, Favorite Gait 1. Serious Threat Dr John Gladney for Gladney Farms 2. Jup Skywalker Lynna Stewart O/E

    3. Flash Of Gold Sandra Fritts O/E

    4. Alena’s Midnight Lady Lee – Virginia Bailey O/E

WH Show Pleasure, Amateur

    1. Beam’s Regal Coin – Steve Raley for Steve and Trish Raley 2. Galveston Texas Tom Gould for Tom and Judy Gould 3. The Midnight Falcon Sheila Denny for Miranda Denny 4. Dollar’s Black-Eyed Susan Kim Lewis for Dr. Jim and Dodi Speece 5. A Major Commodity Jessica Davis for Jack Persons

RH Amateur Owned and Trained, E/W

    1. A Starwatcher Elaine Kapinos O/E

    WH Trail Pleasure, Amateur English N/C 1. Bad News Fantastic Cash Sheila Denny O/E

    2. ET’s Score – Beverly Suttle O/E

    3. Cash’s City Girl Hollis Anthony for Carl Anthony 4. Limelight Is Armed Kim Lewis for Rosalee Manning 5. What’s Up Tiger Lily – Angie Burkhalter for Ronnie Blakely

WH Youth, N/C

    1. Vim & Vigor Michael Kirton for Jennifer Lassiter 2. Hard Promises Hollis Anthony for Aubra Anthony Family

Country Pleasure, Gentlemen E/W N/C

    1. Commands Fair Lady Nick Plafcan for Ten-Tex Farms 2. She’s a Shady Lady – Hayes Anthony for Debbie Nebel 3. A Drop Dead Gorgeous Gal Bryan Robinson O/E

RH Style, English

    1. A Starwatcher Elaine Kapinos for Dave and Elaine Kapinos

    WH Open Lite Shod, 3 Years and Under, Specialty 1. JFK’s Black Night Delight – Lorraine Rosbury O/E

    2. Shock N Awesome for Dr Jim and Dodi Speece

WH Open, Canter

    1. Stormy’s Bad Company – Don Crum for The Palmer House 2. Don’t Bust My Bubble – Brandon Urad for Maddie Jones 3. Jose Jose Ultra Action Tim Plafcan O/E

    4. Wired To Be Awesome Marco Suarez for Dr Jim and Dodi Speece 5. General Buster Hayes Anthony for Aubra Anthony Family

Model, Flat Shod

    1. A Star in Dixie Darcy Gallagher for Ann King

    2. Showdown at Sunrise Doug Smiley for Judy Dieste 3. Pearl of Justice Mary Bittner for Diana Read

    4. Jose Delight Lorraine Rosbury O/E

    5. Shocker’s Rio De Oro – Laura Pearson O/E

RH Trail Pleasure, E/W

    1. Extra Firebug Kathy Sutton for David and Kathy Sutton 2. Serious Threat Dr. John Gladney for Gladney Farms 3. Generator Double Duty Lauren Taylor for Alyssa Langer 4. The Honorable Judge Terri Ross for Debbie Clark 5. High Times Mary Angie Burkhalter O/E

WH Youth Championship, N/C

    1. Vim & Vigor Michael Kirton for Jennifer Lassiter

RH Amateur, English

    1. A Starwatcher Elaine Kapinos for Dave and Elaine Kapinos 2. Sheza Platinum Score Sara Lauer O/E

    WH Trail Pleasure, Amateur, Western N/C 1. Bad News Fantastic Cash Shelia Denny O/E

    2. What’s Up Tiger Lily – Angie Burkhalter for Ronnie Blakely 3. Shocker’s Rio De Oro Laura Pearson O/E

    4. Max’s Royal Chrystal – Detral Bonner O/E

WH Park Pleasure, Amateur E/W N/C

    1. Tijuana Tex Darden Gladney for Gladney Farms 2. The American President Mary Kirton for Jim Engel 3. Macy’s Bold Grace – Lorraine Rosbury O/E

RH Western Pleasure

    1. Serious Threat Dr. John Gladney for Gladney Farms 2. Generator Double Duty Alyssa Langer O/E

    3. Extra Firebug David Sutton for David and Kathy Sutton 4. High Times Mary Angie Burkhalter

    5. Limelights Magic Riley Conner for Lenny Kidder

    WH Four Years Old, Amateur Specialty N/C 1. A Major Rebel Dr. Martha Chapman O/E

    2. Marquis Cut Lesia McDowell O/E

    3. Dumas Sun Of The South Janet Sides O/E

RH Trail Pleasure Championship E/W

    1. Serious Threat Dr. John Gladney for Gladney Farms 2. The Honorable Judge Terri Ross for Debbie Clark 3. Generator Double Duty Lauren Taylor for Alyssa Langer 4. High Times Mary Angie Burkhalter O/E

RH Speed Championship E/W Open Shod

    1. Speedy Gonzales Hayes Anthony for Aubra Anthony Family 2. Undertaker’s Cremator – David Sutton for David and Kathy Sutton 3. Walking Tall Melissa Boone for Billy Baker 4. Undertakers Widowmaker Billy Baker O/E

WH Park Performance, Amateur N/C

    1. Cold Check Shelia Denny O/E

    2. A Win Win Situation Debi Freilander O/E

    3. Rita’s Limited Edition – Darden Gladney for Deborah Williams 4. President’s Wingate – Kathy Sutton for Dave and Kathy Sutton 5. That’s Enough – Debbie Nebel O/E

WH Amateur Owned and Trained

    1. Judge Judy Bert Head for Wardell Head

Country Pleasure, Youth E/W

    1. Gen’s Silver Gambler – Laura Taylor for Donna Corbin 2. Showboat’s Breeze – Elysse Powell O/E

    3. Command’s Fair Lady – Nicholas Kirton for Tenn-Tex Farms

SSH Gentlemen, E/W N/C

    1. Gator From Decatur Alan Daniels O/E

    2. Sir Jupiter Midnight Son Dennis Jones O/E

    3. Paint’s Copy of Cotton – Hayes Anthony for Dr. Jim and Dodi Speece 4. Mr. Roscoe Marco Suarez for Sandra Tinley

ETW/RHA :Members, AOT, E/W Favorite Gait, Championship

    1. Jupe Skywalker Lynna Stewart O/E

    2. Serious Threat Dr. John Gladney O/E

    WH Equitation, Youth 17 and Under, English 1. Brenna White

    2. Elysse Powell

WH Three Year Old, Open

    1. Maui Jim Brandon Urad for Margo Urad

    2. Magic Remedy Don Crum for Steve and Trish Raley 3. Bright Star Threat Sean Roberson O/E

RH Flat Shod, Championship

    1. Tex Message Darden Gladney for Wink and Nancy Groover 2. Finals Mac Attack Terri Ross O/E

    3. Speedy Gonzales Hayes Anthony for the Aubra Anthony Family

    4. Dazzling Bad News Marco Suarez for Rosalee Manning

WH Trail Pleasure, Championship

    1. Bad News Fantastic Cash Nick Plafcan for Sheila Denny 2. Bad News Brown Sugar Sheila Denny O/E

    3. Limelight Is Armed Kim Lewis for Rosalee Manning 4. ET’s Score – Beverly Suttle O/E

    5. Cash’s City Girl – Hayes Anthony for Carol Anthony

RH Western Pleasure, Championship

    1. Extra Firebug Kathy Sutton for David and Kathy Sutton 2. Serious Threat Darden Gladney for Gladney Farms 3. High Times Mary Angie Burkhalter O/E

    4. Generator Double Duty Alyssa Langer O/E

    WH Show Pleasure, Amateur Championship 1. Galveston Texas Tom Gould for Tom and Judy Gould 2. Beams Regal Coin Steve Raley for Steve and Trish Raley 3. The Midnight Falcon Sheila Denny for Miranda Denny 4. A Major Commodity Jessica Davis for Jack Persons 5. Dollar’s Black-Eyed Susan Kim Lewis for Dr. Jim and Dodi Speece

SSH Championship E/W N/C

    1. Tigger From Jigger Landon Head for Wardell Head 2. Gator From Decatur Alan Daniels O/E

    3. Sir Jupiter Midnight Son Dennis Jones O/E

    4. Hytones Raven Sandy Scherer O/E

    5. The Honorable Judge Alyssa Langer for Debbie Clark

    WH Amateur Lite Shod, Championship E/W N/C 1. It’s Up In Arms – Darden Gladney O/E

    2. Score’s Heartbreaker – Laurie LaFontaine O/E

    3. Widowmaker All Over Ginny Chapman O/E

    Country Pleasure, Championship, E/W 1. Commands Fair Lady Margo Urad for Tenn-Tex Farms 2. Cash For Diamonds Judith Holmes for Fred and Lisa Weaver 3. Copy’s Dark Stranger – Jody Balfay O/E

    4. Gen’s Silver Gambler “Flash” – Donna Corbin O/E

    5. She’s A Shady Lady – Roger Ivins for Debbie Nebel

    WH Park Pleasure, Open Championship E/W N/C 1. Tijuana Tex Dr John Gladney for Gladney Farms 2. The American President Michael Kirton for Jim Engel 3. Macy’s Bold Grace – Lorraine Rosbury O/E

    RH Country Pleasure, Championship E/W 1. Fame’s Fame & Fortune – Mary Kirton O/E

    2. Hytone’s Raven – Sandy Scherer O/E

    3. Party Girl Terri Ross for Sandy Scherer

    4. Stroker’s Shadow Dancing – Brenna White for Ronnie Blakely 5. Gin’s Honor – Lennie Kidder O/E

WH Amateur Specialty Championship

    1. Hondo Texas Nancy Groover for Wink and Nancy Groover 2. A Perfect Game Steve Raley for Steve and Trish Raley 3. Judge Judy Bert Head for Wardell Head

    4. Gen’s Merry Major – Laurie LaFontaine O/E

    5. Hard Promises Hayes Anthony for ?

    Country Pleasure Youth Championship E/W 1. Command’s Fair Lady – Michael Kirton for Tenn-Tex Farms 2. Gen’s Silver Gambler Laura Taylor for Donna Corbin 3. Showboat’s Breeze – Elysse Powell O/E

    WH Park Pleasure Open Championship, E/W Canter 1. I’m Jeb Stewart – Don Crum for Kelly and Jennifer LeBlanc 2. Rodney Dangerfield Landon Head for Wardell Head 3. Generator’s Masquerading – Brandon Urad for Carl Lewis

    WH Trail Pleasure, Amateur Championship E/W Canter 1. Threat’s Tall Tales – Nick Plafcan for Maddie Jones 2. Shocker’s Rio De Oro – Laura Pearson O/E

    3. Limelight is Armed Kim Lewis for Rosalee Manning

WH Amateur Championship, Canter

    1. Wired To Be Awesome Kim Lewis for Dr. Jim and Dodi Speece

    WH Lite Shod, Open Championship E/W Canter 1. Jose Delight Lorraine Rosbury O/E

    2. Widowmaker All Over Ginny Chapman O/E

RH Championship, English

    1. Can’t Hardly Wait Roger Ivins for Kenneth Lonadier 2. A Starwatcher Elaine Kapinos for Dave and Elaine Kapinos 3. Sheza Platinum Score Sara Lauer O/E

WH Open Championship

    1. Stormy’s Bad Company – Don Crum for The Palmer House 2. Don’t Bust My Bubble – Brandon Urad for Maddie Jones 3. Jose Jose Ultra Action Tim Hurton for Tim Plafcan

Report this document

For any questions or suggestions please email
cust-service@docsford.com